Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

MOBİLWEB HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

MobilWeb'in diğer websitelerinden farkı nedir?

MobilWeb işyerlerinin websitelerine mobil cihazlardan (akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar) kolayca ve hızlı olarak ulaşılmasını sağlar. Günümüzde internete girenlerin yarısından fazlası mobil cihazlarını kullanıyorlar. Bilgi için “İnternet Kullanımı İstatistikleri” makalemizi inceleyebilirsiniz. MobilWeb müşterilerinizin websitenize her yerden ve istedikleri zaman ulaşmalarına olanak sağlar. Ayrıca mobil websiteleri tek elle ve tek parmakla kolayca gezilebilir, bir tıkla işyerleri telefonla aranabilir, çok rahat okunur, navigasyona olanak sağlar. MobilWeb’in tüm özellikleri için tıklayın. MobilWeb’in masaüstü sitelerden en önemli farkı her istediğinizi en hızlı biçimde yapmanıza olanak sağlamasıdır.

Mobil websitesi neden önemlidir?

2017 senesinde yapılan bir araştırmaya göre internet kullanıcılarının %63’ü mobil cihazlardan internete girmişlerdir. (Kaynak SimilarWeb.) Bu 2016 senesine göre %6’lık bir büyümedir. Bu artışın süreceği ön görülmektedir. Mobil websitesi işinizin online dünyada var olması için gereklidir. Ancak iyi tasarlanmamış bir websitesi kullanımda çok fazla yararlı olamayabilir. Mobil websitesi yaptırırken nelere ihtiyacınız olduğunun incelemesini yapıp hazır olmalısınız. Müşteriler teknoloji açısından genellikle işyerlerinin önünde gitmektedirler. İşyerleri mobil websitem olsun mu diye düşünürken; işyeri sahibi kendisi dahil çevresindeki herkesin akıllı telefonlar kullandığına dikkat etmemektedir. Websitenizi ziyaret edenlere iyi bir deneyim yaşatmak ve aradıklarını sunmak istiyorsanız MobilWeb websitesi bir gerekliliktir.

Mobil uyumlu websiteleri, mobil websitesi midir?

Mobil uyumlu websitesi kullanılan yazım dili özelliği ile “Esnek / Ölçeklenebilen” bir websitesi geliştirme dilidir. Yani bu dilde tasarlanan websiteleri sayfa, resim, yazı alanı vb gibi websitesi tasarım parçalarının ekranın enine göre büyümesi – küçülmesi ile ekrana uyumlu hale gelmektedir. Bu konuyu bir blog ile işleyeceğiz->. Teknik olarak bu yöntemle doğru tasarlanan websiteleri her cihazda (masaüstü, laptop, tablet ve akıllı telefon) sorunsuz görüntülenecektir. Buradaki asıl konu site içeriğinin yani sayfaların  değiştirilmeden her cihaza ulaştırılmaya çalışılmasıdır. Bu da websitelerinin yavaş yüklenmesine sebep olabilmektedir. Cihazların işlemci hızı, kullandığı işletim sistemi, browser ve bağlı olduğu network hızı (WiFi, GSM, vb.) çok önemli rol oynar. Akıllı telefonunuzdan bir deneme yapacaksanız 3G sistemine geçip deneyin. Çünki çok büyük kapsam alanında halen 3G mevcuttur.

Mobil websitelerinin mobil applikasyonlardan farkı nedir?

Mobil applikasyonlar mobil cihazlarda çalışmak üzere geliştirilmiş programlardır. Kullanıcılarınız websitenize her bağlandıklarında çok miktarda veri indireceklerse ve bu verinin önemli bölümü önceki verilerden oluşuyorsa applikasyonlar yararlıdır. Applikasyon aracılığı ile çok fazla data kullanımının önüne geçilir. Buradaki en kritik soru kullanıcıların website içeriğine ne kadar sıklıkla ihtiyaç duyacaklarıdır. Arada sırada girilecek bir websitesi için kimse applikasyon yüklemek istemeyecektir. Yine applikasyon gerektiren bir websitesi için bile ilk defa gelene gerekli bilgileri vermek ve onu applikasyonu indirecekleri yere yönlendirmek için mobil websitesine ihtiyaç vardır.

Mobil websiteleri masaüstü sitelerden farklı mıdır?

Özellikle beklentileri, teknolojik sınırlar ve kullanım açısından fark vardır. Masüstü websiteleri fare ve imleç ile kullanılırken, mobil websiteleri parmak ucu ile kullanılır. Parmak ucunun kalın yada ince olması kullanıcı deneyim kalitesinde oldukça belirleyicidir. İçerik olarakta mobil websiteleri farklılık gösterebilmektedir. İşyerinin niteliğine göre masaüstü websitesinde daha fazla ve detaylı içerik verilebilir. İstatistikler kullanıcıların mobil websitelerine acil ve anlık bilgi ihtiyaçları sebebi ile girdiklerini gösteriyor. (Anket: Siz akıllı telefonunuzdan ne yapmak için internete giriyorsunuz?) 2017 senesinde toplam internet kullanıcılarının %59.9’u masaüstü websitelerinde daha fazla zaman geçirmişlerdir. Yani şunu biliyoruz: Daha fazla kişi internete girmek için mobil cihazını kullanıyor ama mobil cihazından internette daha fazla zaman geçiriyor. O zaman onlara tam aradıklarını hızlıca sunmanız gereklidir. Ayrıca mobil cihazların özellikleri olan GPS ile konum belirleme, hareket algılayıcı, sürekli arka planda çalışabilme, telefonla ve mesaj sistemleri ile entegrasyon vb özellikler mobil websitelerinin tasarım önceliklerini değiştirmektedir.

Masaüstü websitemin yerine mobil websitesi mi yaptırmalıyım?

Masaüstü sitelerinin de kendine özgü gereksinimi ve sağladıkları vardır. MobilWeb teknolojimizle tasarlanan websiteleri masaüstü pc’ler dahil olmak üzere her cihazda çalışır. Ancak biz dünyada teknolojinin bulunduğu yer ve sundukları açısından, mobil websitelerinin masaüstü sitelerin yanısıra kullanılması gerektiği düşüncesindeyiz. MobilWeb teknolojimiz bu nokta dikkate alınarak geliştirildi. Bu sebeple MobilWeb siteniz masaüstü sitenizi tamamlayıcı olarak çalışabilir. Her websitesi kendi kullanıcılarının ihtiyaçlarını giderecek şekilde içerik sunarak birbirlerini tamamlarlar. Bu yöntemde hangi cihazdan gelirse gelsin kullanıcılara ihtiyacı olanı sunulacaktır. MobilWeb, mobil öncelikli websiteleri sunar. Ancak istendiği takdirde bu websiteleri her cihazda çalışabilecek şekilde tasarlanabilmektedir.

Mobil Öncelikli ne demektir?

Mobil öncelikli website tasarımı adından anlaşılacağı üzere

  • hareket halindeki,
  • çoğunlukla akıllı telefonlarla,
  • acil yada anlık bilgi ihtiyacındaki kişiler

dikkate alınarak planlanmaktadır. Ancak website sahibinin isteği ile tüm masaüstü websitesi içeriği mobil ortama aktarılabilmektedir. MobilWeb olarak önceliğimiz mobil kullanıcılardır ve bu yüzden mobil öncelikli websiteleri geliştiriyoruz.

Mobil websitemin müşterilerime yararı nedir?

Araştırmalar mobil cihazından internette birşeyler arayanların aradıklarına çok çabuk ulaşmak istediklerini gösteriyor. Hızlı yüklenmeyen websiteleri terk edilmektedir. Yine aradığı bilgiye websitesinde kolayca ulaşmak istiyorlar. Yani mobil kullanıcı için bir websitesi hem hızlı olmalı hemde aranılana kolay ulaşma olanağı vermelidir. Eğer bir sayfada aradıkları bilgi için 3-5 saniyeden fazla zaman geçirmesi gerekiyorsa yine siteyi terk etmektedirler. Nerede ise herşey hız, herşey zaman odaklı gibidir. MobilWeb mobil öncelikli teknoloji ve tasarım özellikleri ile bütün bu ihtiyaçlara cevap vermektedir. MobilWeb, müşterilerinize hızlı, kolay gezilen, aradıklarına kolaylıkla ulaşabilecekleri bir çözüm olarak sunulmaktadır.

Müşterilerim Mobil Websiteme nasıl ulaşacaklar?

Öncelikli olarak masaüstü websitenize ekleyeceğiniz kısa bir kod aracılığı ile mobil cihazlardan gelenler otomatik olarak MobilWeb mobil websitenize yönlendirileceklerdir. Ayrıca Mobil Websiteniz Google ve diğer arama motorları tarafından indexlenecek ve mobil cihazlardan yapılan aramalarda öncelikli olarak listeleneceklerdir. Ayrıca farkındalık yaratmak amacı ile kartvizitinizde, broşürlerinizde “m.websitem.com” şeklinde mobil websitenizi vurgulayarak farkındalık yaratabilirsiniz.

Mobil websitem arama motorlarında işyerime avantaj sağlar mı?

MobilWeb teknolojisi Google SEO yaklaşımı dikkate alınarak, en güncel mobil websitesi ihtiyaç ve gereklilikleri dikkate alarak programlanmıştır. Tüm temel SEO çalışmaları her site içinde yapılmaktadır. Böylelikle arama motorları indexledikleri websitesinin mobil öncelikli olup olmadığını anlamaktadır. Mobil öncelikli olan ve hızlı yüklenen websiteleri SEO açısından da avantajlı olmaktadır.

MobilWeb websitem nasıl tasarlanacak ve yapılacaktır?

MobilWeb websitenizi isterseniz tasarım panelinden kendiniz yapabilir; isterseniz uzmanlarımıza yaptırabilirsiniz. Tasarım panelimizde yüzlerce şablon arasından size uygun olanı seçerek kolaylıkla mobil websitenizi oluşturabilirsiniz. Biraz zaman ayırmanız yeterli olacaktır. Websitenizi oluşturmaya başladığınızda eğer masaüstü siteniz varsa ve doğru kodlandı ise bazı bilgiler örneğin Başlık, Adres, Telefon, Logo vb otomatik olarak alınacak ve ilgili sayfalar yaratılacaktır. İstediğiniz içerikteki sayfaları hiçbir kodlama ihtiyacı duymadan yaratabileceksiniz. Özel geliştirilmesi ve programlanması gereken sayfalar için uzman desteği alabilirsiniz. Size özel, sıradışı tasarımlarda ve özel işlevler yerine getiren sayfalarınız için uzmanlarımız hazırdır.

Değişiklik ve güncellemeler nasıl olacak?

Websitenizi kendiniz tasarlayıp yaptıysanız. Tasarım panelinden istediğiniz zaman istediğiniz değişikliği ve güncellemeleri yapabilirsiniz. Yayın kodları düzeyinde tüm güncellemeler bizim tarafımızdan herkes için aynı anda sistem güncellemesi şeklinde yapılmaktadır. Eğer websitenizin tasarımını bize yaptırdıysanız, gerekli içerik güncellemelerini tasarım panelinden isterseniz kendiniz yapabilirsiniz yada bizden bakım ve güncelleme paketlerimiz ile değişiklik ve güncelleme desteği alabilirsiniz.

Websitemi ne kadar zamanda geliştirebilirim?

Tasarım panelinin kullanımı çok kolaydır. Bir kere nasıl çalıştığını anladığınız zaman dakikalar içinde sayfalarınızı oluşturabilirsiniz. Tabii bunun için önceden logo, yazı, resim, grafik vb içeriklerini hazırlamanız gerekmektedir. Eğer bir masaüstü siteniz varsa renk uyumu ve içerik anlamında hazır olacağınız için Mobil Websitenizi çok daha hızlı gelişterebilirsiniz. Mobil websitenizde kullanacağınız logo, yazı, resim ve grafik geliştirilmesi ve optimizasyonu gibi işlemler için MobilWeb’den hizmet alabilirsiniz.

Mevcut Domain'imizi mobil websitem için kullanabilir miyim?

Mobil websitenizi tüm cihazlar için kullanacaksanız evet tabii ki kullanabilirsiniz. Eğer mevcut bir masaüstü siteniz varsa ve bu sitenizi mevcut domain’inizde yayınlıyorsanız; mobil websitenizi bir subdomain (m, mobi, mobile, vb.) üzerinde yayınlayabilirsiniz. Bunun için mobil websiteniz için yönlendirme rehberimizi kullanabilirsiniz. Mobil websitenizin kesintisiz yayında olması için geçerli ve aktif bir domain üzerinden yayınlanmalıdır. MobilWeb üyeliğinizin başlama ve bitiş tarihi domain’inizin başlangıç ve bitiş tarihinden farklı olabilir.

Mobil Websitesi yapabilmek için bir websitem olmalı mıdır?

Hayır. Tamamen bağımsız olarak mobil websitenizi geliştirebilirsiniz. Ancak yayına almak için aktif bir domain adına ihtiyacınız olacaktır.

Mobil websitemi tamamladıktan ne kadar sonra yayında olur?

Tasarım yardımcısında “Get Started” düğmesine bastığınız an mobil websiteniz yayına girecektir. Kullandığınız Domain adınıza bağlı olarak NameServer bilgilerinin güncellenmesi ve internette yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yaptığım değişiklikler ne kadar zamanda devreye girer?

İlk yayını takiben tasarım yardımcısı aracılığı ile yapacağınız tüm güncelleme ve değişiklikler “Update” düğmesini tıkladığınızda anında yayına girer.

Hangi cihaz tipi, browser ve network tipi desteklenmektedir?

Mevcut güncel her cihaz, browser ve network desteklenmektedir. Teknoloji değiştikçe ve geliştikçe MobilWeb sistemimizde gerekli güncellemeleri yapmaktayız. Müşterileriniz MobilWeb aracılığı ile her zaman en gelişmiş teknoloji ve altyapı desteği ile mobil websitenize bağlanabilecektir.

Mobil websitemde ne kadar içerik yayınlayabilirim?

Websitenizde yayınlayacağınız içerikte sınır yoktur. Ancak mobil websitesinin mobil kullanıcılar için yapıldığını dikkate alıp, sadece gerekli içeriği sunmanız son derece yararlı olacaktır.

Hosting hizmetini nereden alacağım?

MobilWeb üyeliğiniz tasarım paneli ve hosting hizmetini kapsamaktadır. Aktif bir domain ile mobil websitenizi yayına alabilirsiniz. Bu hosting hizmeti masaüstü websitenizin hosting hizmetinden ayrıdır. MobilWeb mobil websiteleri ancak MobilWeb tarafından yayınlanabilmektedir.

Mobil websitemden dış sitelere link verebilir miyim?

Evet istediğininiz websitelerine veya web sayfalarına istediğiniz sayıda link verebilirsiniz.

Mobil Websiteme yönlendirme nasıl oluyor?

Mobil websitenize gelen çağrı ilk olarak DeviceAtlas servisimiz aracılığı ile karşılanır ve cihaz analizi yapılarak ilgili yayın noktasına yönlendirilir. Masaüstü cihazlardan gelen çağrılar masaüstü sitesine yönlendirilir. Mobil cihazlardan gelenler ise MobilWeb tarafından cevaplanır. Bütün bu işlemler anlık olarak gerçekleşir.

Formlar ile girilen bilgiler nereye yollanır?

Girilen bilgiler belirleyeceğiniz email adresine yada SMS numaranıza yollanacaktır.

Çeviri hizmeti nasıl çalışır?

Sitenizi tasarlayıp yayınladığınız dil dışında sistemimizin otomatik çeviri özelliği ile diğer dillere bilgisayar aracılığı ile çevirisini yayınlayabilirsiniz. Çeviriler anlıktır. Eğer çevirileri bir çevirmen aracılığı ile yaptırıp yayınlamak isterseniz her bir dil için bir üyelik almanız gereklidir. Daha sonra bütün bu çeviriler tek bir mobil websitesi üzerinden yayına alınabilir. Dış linkler aracılığı ile mobil websitenize aktarılan içeriklere otomatik çeviri yapılamamaktadır. Sadece MobilWeb üzerinde oluşturulmuş içerikler diğer dillere çevrilebilmektedir.

Kaç dile otomatik çeviri yapılmaktadır?

46 dile otomatik çeviri yapılmaktadır.

MobilWeb websitemin ziyaretçi istatistiklerini gösterir mi?

MobilWeb dahili sistemi üzerinden ziyaretçi istatistiklerine ulaşılabilir. Bunun yanısıra Google Analytics ve StatCounter entegrasyonları mevcutttur.

Mobilweb cep telefonlarına indirilebilir mi?

MobilWeb bir aplikasyon değildir, telefonlara indirilmesine gerek yoktur. İnternet bağlantısı olan her yerde mobil websitenize ulaşılabilir. Ayrıca mobil websitenize erişimi kolaylaştırmak için ziyaretçilerinize mobil cihazlarının masaüstüne koyabilecekleri bir ikon sunulmaktadır. Böylece bir tıkla sitenize ulaşabilmektedirler.

30 günlük süre nedir ve kayıt ücreti nedir?

“Ben Yaparım” çözümümüz ile kendi sitesini geliştirmek isteyenlere 30 gün ücretsiz deneme süresi verilmektedir. Bu süre içinde mobil websitenizi geliştirebilir ve yayına alabilirsiniz. 30 gün içinde sonlandırılmayan üyeliklerde websitenizin yayınının kesilmemesi için kayıt esnasında kullandığınız kredi kartınız otomatik olarak ücretlendirilir. Eğer MobilWeb üyeliğinizi her hangi bir zamanda sonlandırmak isterseniz, bunu MobilWeb kontrol panelinden bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Sonlandırdığınız gün ve saat itibari ile üyeliğiniz durdurulur. İlk 30 gün sonrası kayıt esnasında kullandığınız kredi kartınızdan takip eden dönemin ücreti otomatik olarak alınacaktır. Geriye dönük olarak iptal işlemi yapılamaz. Eğer kredi kartınızdan ücret çekilemezse mobil websiteniz 15 gün süresince askıya alınır. Bu süre içinde kredi kartınızdan ücret alınamazsa kaydınız iptal edilir ve mobil websitesi içeriğiniz otomatik olarak silinir. Bu işlemin geri dönüşü yoktur. Bu yüzden kayıt esnasında geçerli bir kredi kartı gereklidir ve takip eden aylarda ödeme limitinin olması çok önemlidir.

Aylık üyelik ücretlerimi banka aracılığı ile ödeyebilir miyim?

Üyelik ücretleri aylık olarak banka üzerinden ödenemiyor. Ancak yıllık ve iki yıllık üyelik planlarında ücretler banka üzerinden ödenebilmektedir. Banka üzerinden yenileme ödemelerinde gecikme olmaması, mobil websitenizin kesintisiz yayında kalması için gereklidir.

Ürün ve hizmet ücretlerini bankadan ödeyebilir miyim?

Aylık ödemeli üyelik dışında satın alabileceğiniz bir defalık, dönemlik veya yıllık vb ödemeli tüm ürün ve hizmetlerimizin ödemelerini banka aracılığı ile yapabilirsiniz.

MobilWeb üyelik süremi değiştirebilir miyim?

MobilWeb üyelik kontrol panelinde upgrade yapabilirsiniz veya size özel alan içinden satın alabilirsiniz. Ayrıca bu konuda talebinizi destek ekibimize yollarsanız size yollanacak proforma fatura aracılığı ile ödeme yaparak bu üyelik tiplerine geçiş yapabilirsiniz.

Mobil websitemde video yayınlayabilir miyim?

Evet. YouTube videolarına veya YouTube kanallarına bağlantı verilebilir.

Mobil Websitemde reklam yayınlayabilir miyim?

Evet. Google Adsense ID’sini girerek mobil websitenizde reklam yayınlayabilirsiniz.